Kapelnummer

Anton Blochs Nummerfortegnelse

“Fortegnelse over samtlige medlemmer af Det Kongelige Kapel i kronologisk orden, regnet efter Ansættelsens Datum tilligemed kortfattede Data, dem vedrørende”.

Under denn overskrift fuldendte solobratschist Anton Bloch i 1918 med sin egen håndskrift fortegnelsen over samtlige kapelmedlemmer tilbage fra 1448, såvidt muligt med ansættelses- og fratrædelsesdato samt personlige og karrieremæssige oplysninger om de enkelte medlemmer. Han blev selv nr. 674. Denne kultur- og musikhistorisk interessante nummerering føres stadig videre, og det samlede antal har nu rundet 1000.

 

Kapel
nr.
Navn Ansat
   år
Nr.1 Walther – trompet. 1448
Nr.2 Andreas – trompet. 1448
Nr.3 Hans – trompet. 1448
Nr.4 Conradt Rein  – sanger, kapelmester. 1519
Nr.5 Michael, bassanger
Nr.6 Zuckermacher – tenorsanger
Nr.7 Wilhelm – tenorsanger
Nr.8 Frantz –  tenorsanger
Nr.9 Henrick –  altsanger
Nr.10 Niclas –  altsanger
Nr.11 Otmar-  altsanger
Nr.12 Matti Hack – Forstander for Kantoriet. 1539
Nr.13 Mester Hans Guldsmed – sanger.
Nr.14 Jörgen Heyde – kapelmester ved hofmusikken. 1542
Nr.15 Jörgen Preston –  komponist  kapelmester. ca. 1545
Nr.16 Rasmus Heinssen – sangmester. ca. 1555
Nr.17 Erhart Herdegen  – trompet, anfører for instrumentisterne.  ca. 1556
Nr.18 Adrian Petit Coclicus – sanger, leder af Kantoriet. 1556
Nr.19 Johan Paston –  sanger, kapelmester, komponist. 1556
Nr.20 Franciscus Marcellus Amsfortius – sangmester. 1558
Nr.21 Bartels – tromba marina (se side?), lut
Nr.22 Matz – tromba marina, lut
Nr.23 Benedictus –  tromba marina, lut
 Nr.24 Hans  – fidel
Nr.25 Andreas Dudey – sækkepibe
Nr.26 Florian – harpe
Nr. 27 Arnold de Fine – organist, kapelmester.  ca.1571 1571
Nr. 28 Mester Jacob – fiddel, formand for giglere. 1571
Nr. 29 Joachim Sternberg – tenor, basun. 1572
Nr. 30 Henning Holttoff – sanger. 1573
Nr. 31 Valentin Skvin – basun, altsanger 1573
Nr. 32 David Ebell  – leder. ca 1573
Nr. 33 Hans Ebell – zink
Nr. 34 Christopher Ossuale – instrumentist
Nr. 35 Hans Abenstedt – instrumentist
Nr. 36 Tobias Burmeister – instrumentist
Nr. 37 Hans Krakow – lut
Nr. 38 Jacob Seefeld. 1574
Nr. 39 Hans Seefeld. 1574
Nr. 40 Thomas Seefeld. 1574
Nr. 41 Hans Hofmand. 1574
Nr. 42 Claus. 1574
Nr. 43 Hans Lauritzen – orgel. 1576
Nr. 44 Matthias Zoëga – gig, danser. 1579
Nr. 45 Johan Kraft, – sanger. 1579
Nr. 46 Johan Kirckmann – sanger. 1579
Nr. 47 Johan Person – sanger. 1579
Nr. 48 Arthur Damler – instrumentist. 1579
Nr. 49 Thomas Bull – instrumentist. 1579
Nr. 50 Damler
Nr. 51 Andreas Thide – orgel. 1579
Nr. 52 Hieronimus Fastidissa – gig. 1579
Nr. 53 Hieronimus Felix – gig. 1579
Nr. 54 Thomas Warrien – instrumentist. ca 1584
Nr. 55 Simon Deter – instrumentist. 1584
Nr. 56 William Kemp – instrumenist, danser. 1586
Nr. 57 Thomas Steevens – instrumenist, danser. 1586
Nr. 58 Georg Bryan– instrumenist, danser. 1586
Nr. 59 Thomas Koning– instrumenist, danser. 1586
Nr. 60 Robert Perey– instrumenist, danser. 1586
Nr. 61 Thomas Pope– instrumenist, danser. 1586
Nr. 62 Hans Mariager – sanger, 1586
Nr. 63 Bonaventura Borckgrevinck – kapelmester. 1587
Nr. 64 Johannes Stirmius  – bassanger,  anfører for sangerne. 1587
Nr. 65 Christianus Nicolai – sanger, lærer for sangerdrengene. ca. 1588
Nr. 66 Johannes Mariagger – sanger. 1588
Nr. 67 Josephus Andreae – tenorsanger. 1588
Nr. 68 Bartholomæus Stockmann – bassanger. 1588
Nr. 69 Petrus Arnoldi – altsanger. 1588
Nr. 70 Petrus Mauritii – altsanger. 1588
Nr. 71 Erasmus Laurentii – bassanger. 1588
Nr. 72 Samuel Berndes – tenorsanger. 1588
Nr. 73 Albrecht Höismann – instrumentist. 1588
Nr. 74 Abraham Prætorius Schuldt – sanger. 1588
Nr. 75 Jacobus Johannes – altsanger. 1588
Nr. 76 Matthias Erasmi – tenorsanger. ca. 1588
Nr. 77 Tönnes Deterdingk – instrumentist. 1588
Nr. 78 Johannes Massak – sanger, instrumentist. 1588
Nr. 79 Johan Kortenberg – instrumentist. 1588
Nr. 80 Johannes Timarnus – bassanger. 1588
Nr. 81 Nicolaus Suenonis – altsanger. 1588
Nr. 82 Johannes Hermanni Malthen – sanger. 1589
Nr. 83 Gregorius Trehou – overkapelmester, sangmester. 1590
Nr. 84 Matth. Christierni- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 85 Jacob Jacobi- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 86 Andr. Schaunus- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 87 Petr. Georgii – sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 88 Matth. Laurentii- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 89 Chr. Sachariæ- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 90 Hieronimus Georgii- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 91 Nic. Andreæ- sangerdreng, diskantist, kapelk
Nr. 92 Hieronimus Lübbecke – trompet. 1590
Nr. 93 Nicolaus Petri Schanus – bassanger. 1590
Nr. 94 Michel Fischer – trompet. 17/11 1590
Nr. 95 Franz Riemand – trompet. 1590
Nr. 96 Andreas Laurentii – altsanger. 1591
Nr. 97 Augustinus Sandt – bassanger. 1591
Nr. 98 Johannes  Jacobi – tenorsanger, lærer for sangerdrengene. 1591
Nr. 99 Nicolaus Johannis – bassanger. 1592
Nr. 100 Petrus Jacobi – altsanger. 1592
Nr. 101 Berwart Abelsted – insrumentist. 1593
Nr. 102 Gert Roust – instrumentist, tårnblæser. 1593
Nr. 103 Veit Wieganndt – instrumentist. 1593
Nr. 104 Severinus Nicolai – bassanger. 1593
Nr. 105 Kanutus Brun – tenorsanger. 1593
Nr. 106 Christianus Johannis – altsanger. 1593
Nr. 107 Johan Spaltkoltz – lut. 1594
Nr. 108 Johannes Escildi – altsanger. 1594
Nr. 109 Antonius Johannis – tenorsanger. 1594
Nr. 110 William Brade – gambe, komponist. 1594
Nr. 111 Johannes Hoffmanus – bassanger. 1594
Nr. 112 Georgius Skoubo – tenorsanger. 1595
Nr. 113 Laurentius Petri – bassanger. 1595
Nr. 114 Friederich Mott – trompet. 1595
Nr. 115 Hans Schmersael – instrumentist. 1595
Nr. 116 Jacob Amen – instrumentist. 1595
Nr. 117 Adam Pickerow –  instrumentist, instrumentmager. 1595
Nr. 118 Benedict Greebe – instrumentist. 1595
Nr. 119 Georg Boroffsky – instrumentist. 1595
Nr. 120 Salomon Schatzenbach – instrumentist. 1595
Nr. 121 Andreas Aagesen – tenorsanger. 1596
Nr. 122 Magnus Thomsen – trompet. 1596
Nr. 123 Heinrich Lübbecke – trompet. 1596
Nr. 124 Albrecht Lorenz – instrumentist. 1596
Nr. 125 Wilhelm Egberti – altsanger. 1596
Nr. 126 Melchior Borckgrevinck – hoforganist, kapelmester. 1596
Nr. 127 David Richter – pauker, trompet. 1596
Nr. 128 Nicolaus Petri Holbek – tenorsanger. 1596
Nr. 129 Andreas Laurentii – altsanger. 1597
Nr. 130 Martinus Wiedemann – bassanger 1597
Nr. 131 Hans Kirchhoff – tårnblæser. 1597
Nr. 132 Johannes Johannis – tenorsanger. 1597
Nr. 133 Johan Skrydtzmeier – instrumentist. 1597
Nr. 134 Petrus Andreæ – sanger. 1597
Nr. 135 Johannes Barsöe – bassanger. 1598
Nr. 136 1598
Nr. 137 Nicolaus Gistou – altsanger, komponist. 1598
Nr. 138 Matthias Becker – zink, instrumentreparetør. 1598
Nr. 139 Robert Bosann – instrumentist. 1598
Nr. 140 John Dowland, lut, komponist. 1598
Nr. 141 Erhard Truidsen – tenorsanger. 1599
Nr. 142 Christopher Zetsinsky – zink . 1599
Nr. 143 Jacob Berlin – instrumentist. 1599
Nr. 144 Johan Meinert – bassanger. 1599
Nr. 145 Daniel Norcome – instrumentist. 1599
Nr. 146 David Thielsen – sanger. 1600
Nr. 147 Peder Pedersen – sanger. 1600
Nr. 148 Georg Hasenburgski – sanger. 1600
Nr. 149 Arnold Geertz – sanger. 1600
Nr. 150 Felix Meier – sanger. 1600
Nr. 151 Casper Agricola – forsanger. 1600
Nr. 152 William Dop – sanger. 1600
Nr. 153 Christian Jensen – sanger. 1600
Nr. 154 Claus Hansen Ryggemand – sanger. 1600
Nr. 155 Matthias Marcher – instrumentist. 1601
Nr. 156 Jens Jensen Poscolanus – bassanger. 1601
Nr. 157 Carolus Oralii – harpe. 1601
Nr. 158 Johannes Tollius – sanger. 1601
Nr. 159 Claus Fördt – sanger. 1602
 Nr. 160 Hans Madsen – sanger. 1602
Nr. 161 Jörgen Schröder – sanger. 1602
 Nr. 162 Peder Hansen – sanger. 1603
Nr. 163 Christopher Bornemann – instrumentist. 1603
Nr. 164 Hans Brock – instrumetist. 1603
Nr. 165 Mogens Pedersøn, – vicekapelmester, komponist. 1603
Nr. 166 Arnold de Fine – instrumentist. 1603
Nr. 167 Hans Nielsen–komponist, vicekapelmester. 1604
Nr. 168 Dirick Simonsen – altsanger. 1604
Nr. 169 Jörgen Thomsen – sanger. 1604
Nr. 170 Henning Abelsted – tårnblæser. 1604
Nr. 171 Paulus Paganinus – sanger. 1605
Nr. 172 Hans Möller – instrumentist. 1605
Nr. 173 Vincentius Bertholusius – orgel. 1607
Nr. 174 Jacobus Merlis – gambe. 1607
Nr. 175 Christen Laursen – trompet. 1607
Nr. 176 Carolus Wormser – sanger. 1607
Nr. 177 Erhardt Stärcke – trompet, trompeteroberst. 1607
Nr. 178 Jacob Lauritzen – sanger. 1607
Nr. 179 Martinus Otto – bassanger. 1608
Nr. 180 Thomas Cuttings– lut. 1608
Nr. 181 Jens Olufsen – sanger. 1608
Nr. 182 Marcus Marteranus – sanger. 1608
Nr. 183 Nicolaus Weidekindt – instrumentist. 1609
Nr. 184 Niels Nielsen – altsanger. 1609
Nr. 185 Hans Kuhn – trompet. 1610
Nr. 186 Jeronimus Hartvig – tårnblæser. 1610
Nr. 187 Poul Hintze – tårnblæser. 1610
Nr. 188 Lorentz Walter- tårnblæser. 1610
Nr. 189 Albrecht Heidekamp- tårnblæser. 1610
Nr. 190 Hans Brachrogge – sanger, komponist. 1611
Nr. 191 Lauritz Pedersen – sanger, instrumentist. 1613
Nr. 192 Jens Christensen Harboe – tenorsanger. 1613
Nr. 193 Daniel Zellner – gambe, altsanger. 1613
Nr. 194 Hans Breier – instrumentist. 1614
Nr. 195 Steffen Hildebrandt – instrumentist. 1614
Nr. 196 Fabian Fuhr – instrumentist. 1614
Nr. 197 Jeremias Clement – instrumentist. 1614
Nr. 198 Andreas Zimmermann – instrumentist. 1614
Nr. 199 Hendrick Dille – instrumentist. 1614
Nr. 200 Ferdinand Scheibel – instrumentist. 1614
Nr. 201 Jacob Ørn – sanger, vicekapelmester. 1614
Nr. 202 Johannes Meincke – orgel, lærer for Christian 4.s børn. 1615
Nr. 203 Otto Smidt – instrumentist. 1615
Nr. 204 Bernhardt Gottschalk – lut. 1615
 Nr. 205 Johan Schop – instrumentist, violin. 1615
Nr. 206 Erhard Schipmann – instrumentist, tårnblæser. 1615
Nr. 207 Pancratius Scheibel – instrumentist. 1617
Nr. 208 Johannes Pauli – instrumentist. 1617
Nr. 209 Søren Hansen Tvilling – altsanger. 1618
Nr. 210 Jørgen Hansen – sanger. 1618
Nr. 211 Anders Sørensen – sanger. 1618
Nr. 212 Peder Jørgensen – sanger. 1618
Nr. 213 Niels Pedersen – sanger. 1618
Nr. 214 Villads Andersen – sanger. 1618
Nr. 215 Niels Lauritzen – sanger. 1618
Nr. 216 Niels Christensen – sanger. 1618
Nr. 217 Christopher Sack – instrumentist. 1618
Nr. 218 Didrik Olufsen – sanger. 1618
Nr. 219 Christopher Christensen – sanger. 1618
Nr. 220 Jörgen Rasch – lut. 1618
Nr. 221 Sebastian Wildener – bassanger. 1618
Nr. 222 Niels Mortensen Kolding – lut, sanger. 1618
Nr. 223 Giovanni Baptista Veraldi – lut. 1618
Nr. 224 Niels Hansen Tönder – bassanger. 1619
Nr. 225 Michel Utrecht, orgel, lærer for prinserne. 1620
Nr. 226 Johan Stanley – instrumentist. 1620
Nr. 227 Christian Brade – lut. 1620
Nr. 228 Hans Reinecke – trompet. 1620
Nr. 229 Ambrosius Götze – violin. 1621
Nr. 230 Darby Skott – harpe. 1621
Nr. 231 Didrik Stöffken – instrumentist. 1622
Nr. 232 Thomas Simpson – violin, komponist. 1622
Nr. 233 Georg Friederich Hoyoul – zink, komponist. 1622
Nr. 234 Antoni Heidkamp – instrumentist. 1622
Nr. 235 Christian Buschmann  – instrumentist. 1624
Nr. 336 Hans Thide – trompet. 1624
Nr. 237 Nikolaus Schmidt – sanger. 1624
Nr. 238 Georg Fertsch – instrumentist. 1624
Nr. 239 Jacques Faucart – violin, gambe, Prins Christians “violist”. 1624
Nr. 240 Eitel Fr. Loringhoff – bassanger. 1626
Nr. 241 Melchior Schildt – orgel, lærer for Christian 4.s børn. 1626
Nr. 242 Magnus Maxi – harpe. 1627
Nr. 243 Anders Lauritzen – tenorsanger. 1631
Nr. 244 Niels Nielsön Stirm – bassanger, lærer for kapelknaberne. 1631
Nr. 245 Peter Mortensen Koch – altsanger. 1631
Nr. 246 Dines Sörensen – bassanger, lærer for kapelknaberne. 1631
Nr. 247 Knud Jensen – bassanger. 1631
Nr. 248 Poul Lauritzen – altsanger. 1631
Nr. 249 Alex Gabriel – instrumentist. 1631
Nr. 250 Michael Lösch – bassanger. 1633
Nr. 251 Johannes Hasselt – altsanger. 1633
Nr. 252 Jonas Pauffler, – altsanger. 1633
Nr. 253 Johannes Alter – bassista instrumentalis (violone/kontrabas) . 1633
Nr. 254 Gregorius Mechell – instrumentist, instrumentmager. 1633
 Nr. 255 Matthias Weisell – instrumentist, reparatør af instrumenter. 1633
Nr. 256 Johannes Gilow – instrumentist. 1633
Nr. 257 Michael Cracowit – orgel, lærer for Christian  4.s børn, orgelinspektør. 1633
Nr. 258 Johannes Ninnicke – tenorsanger. 1633
Nr. 259 Heinrich Schütz – kapelmester,  komponist. 1633
Nr. 260 Johannes Grubbe – instrumentist. 1634
Nr. 261 Johannes Stein – instrumentist. 1634
Nr. 362 John Price –  fløjte. 1634
Nr. 263 Johannes Lange – bassanger. 1634
Nr. 264 Gregorio Chelli, – altsanger. 1634
Nr. 265 Michael Uhlich – theorbe (baslut). 1634
Nr.266 Oluf Jensen – kalkant (bælgtræder). 1634
Nr. 267 Andreas Plattenslager – tårnblæser. 1634
Nr. 268 Hans Pederse  – instrumentist. 1635
Nr. 269 Johan David – gambe. 1636
Nr. 270 Rengener Höyen – instrumentist. 1636
Nr. 271 Alexander Leverentz – gambe, tenorsanger. 1636
Nr. 272 Christopher Schuler – orgel, lærer for prins Ulrik Chr. Gyldenløve. 1638
Nr. 273 Bendetto Bonaglia – bassanger, kammersanger. 1638
Nr. 274 Agostino Fontana – altsanger, kammersanger, kapelmester. 1638
Nr. 275 Gabriel Voigtländer– prins Christians hoftrompeter, visekomponist. 1639
Nr. 276 Johannes Petronius – orgel. 1640
Nr. 277 Balthasar Kehler – instrumetist. 1640
Nr. 278 Johannes Nicolai –  orgel. 1644
Nr. 279 Edoard Adam – harpe. 1641
Nr. 280 Andreas Plattenslager – violin. 1641
Nr. 281 Francois de Francour – violin. 1641
Nr. 282 Jochim Schultz – lut. 1641
Nr. 283 Georgius Sidow – diskantist, kammerviolinist. 1641
Nr. 284 Agostino Pisone – diskantist, kastratsanger. 1643
Nr. 285 Israel Sidelmann – orgel. 1643
Nr. 286 Jörgen Lauritzen – zink. 1643
Nr. 287 Gottschalk Behr – lut. 1646
Nr. 288 Hendrick Petersen – violin. 1646
Nr. 289 Matthias Armentreich – trompet. 1647
Nr. 290 Herman Hoege – violin. 1648
Nr. 291 August Klöpper – violin. 1648
Nr. 292 Christian  Schumann – tenorsanger. 1648
Nr. 293 Johan Otto Rasch – violin. 1649
Nr. 294 Ulrik Hoyoul d.y. –  zink, komponist, leder af instrumentalmusikken. 1651
Nr. 295 Arendt Hendriksen – altsanger, harpe. 1657
Nr. 296 Joseph Amadei – kastratsanger. 1652
Nr. 297 Jacob le Grand – violin. 1652
Nr. 298 Bandino Bandini – altsanger. 1652
Nr. 299 Jean Prudhomme – tenorsanger. 1652
Nr. 300 Kasper Förster– sanger, komponist. 1652
Nr. 301 Daniel Wolski – sanger. 1653
Nr. 302 Johannes Cassius – sanger. 1653
Nr. 303 Enewald Hintze  – orgel . 1653
Nr. 304 Amdei Guiseppe – sanger
Nr. 305 Jean Carlie – sanger
Nr. 306 Christian Gantzel – tenorsanger. 1654
Nr. 307 Adrian Gottschalksen  – kalkant (bælgtræder). 1654
Nr. 308 Pascal Bancee – leder af Violon-Banden. 1655
Nr. 309 ????? Verdie – violin. 1656
Nr. 310 Georg Huber – violin. 1660
Nr. 311 Girolamo Pignani – kastratsanger. 1661
Nr. 312 Francesco Franchi – tenorsanger. 1661
Nr. 313 Guiseppe Petrucci– kastratsanger. 1662
Nr. 314 Christian Geist – bassanger. 1662
Nr. 315 Gaspard Besson,– violin, hofviolon. Leder af de seks franske hofvioloner. 1664
Nr. 316 Baltzer Butteuck – violin, hofviolon. 1664
Nr. 317 Niclas Gouffreville –  violin, hofviolon. 1664
Nr. 318 Edmé Moulier– violin, hofviolon. 1664
Nr. 319 Matthieu Rossignol – violin, hofviolon. 1664
Nr. 320 Pierre Gravelle– violin, hofviolon. 1664
Nr. 321 Pierre Bouquet– violin, hofviolon. 1664
Nr. 322 ????? Des Vignes– violin, hofviolon. 1664
Nr. 323 Johannes Skröder– orgel og  vicekapelmester. 1664
Nr. 324 Poul Christian Schindler – gambe, kapelmester, komponist, hofviolon. 1667
Nr. 325 Claude Clement – violin, hofviolon. 1669
Nr. 226 Peter Ostbom – kapelknabe. 1669
Nr. 327 Frantz de Miu – kapelknabe. 1669
Nr. 328 ????Fripont – kapelknabe. 1669
Nr. 329 Johan Fohlitz – kapelknabe. 1669
Nr. 330 Nicolai Krembzer – kapelknabe. 1669
Nr. 331 Christian Putzer – kapelknabe. 1669
Nr. 332 Jacob Poulsen – kapelknabe. 1669
Nr. 333 Nicolai Chauveau – sanger, 1675
Nr. 334 Samuel Ørn – violin, hofviolon. 1682
Nr. 335 Charles Barroger – violin, hofviolon. 1682
Nr. 336 Jean Colier – sanger.
Nr. 337 Frands Frandsen – skalmeje. 1690
Nr. 338 Hans Lorentzen – skalmeje. 1690
Nr. 339 Lorentz Hartmann – skalmeje. 1690
Nr. 340 Friederich Hartmann – skalmeje. 1690
Nr. 341 Adolf Fibiger – skalmeje. 1690
Nr. 342 Frands Jensen Haar – skalmeje. 1690
Nr. 343 Martin Christian Gottwaldt – violin, hofviolon. 1697
Nr. 344 Jacques Mondon– violin, hofviolon. 1701
Nr. 345 Theodor Meier– sanger,  komponist. 1702
Nr. 346 Bartholomeo Bernardi– violin, kgl. directeur over Musikken. 1703
Nr. 347 Johan Fibiger – violin, guitar, hofviolon. 1703
Nr. 348 ugal le Fevre – violin, dansemester. 1704
Nr. 349 Louis de Bretuil – violin, hofviolon. 1706
Nr. 350 Hans Andreas Helholm – cello. 1714
Nr. 351 Peter Dau – trompet, hofviolon. 1716
Nr. 352 Jakob Höeg– violin,  gambe. 1717
Nr. 353 Johan Christian Storck – violin, hofviolon. 1720
Nr. 354 Reinhard Keiser –  kapelmester, komponist, hofviolon. 1721
Nr. 355 Peder Sparkjær – orgel. 1723
Nr. 356 Martinus Ræhs – fløjte, komponist. 1726
Nr. 357 Casper Craetz – sanger. 1727
 Nr. 358  Aastred Jacobsen Bech –  hofviolon. 1729
Nr. 359 Thomas Eyer – kontrabas. 1730
Nr. 360 Johan Harttevig – hofviolon. 1730
Nr. 361 Johan Nikolai Winter – violin. 1733
Nr. 362 Friederich Christian Buckholtz – violin, hofviolon. 1734
Nr. 363 Nathanael Diessel – lut. 1736
Nr. 364 Sophie D.L. ???? Keiser – sanger. 1738
Nr. 365 Herman Fr. Voetmar – hofviolon. 1738
Nr. 366 Johan Herman Behn – hofviolon. 1739
Nr. 367 Adam Fr. Ortmann – cello, fagot. 1740
Nr. 368 Johan Adolf Scheibe– kapelmester, komponist. 1740
Nr. 369 Johan Gottfried Riemschneider – baryton. 1741
Nr. 370 Johan Henrik Freithof – violin. 1744
Nr. 371 Johan Otto Diener – sanger. 1744
Nr. 372 Frederik Christian Breitendieck – orgel, lærer for  prinsesserne. 1741
Nr. 373 Henrik Gottwaldt – hofviolon. 1746
Nr. 374 Paolo Scalabrini – komponist, kapelmester. 1748
Nr. 375 Johan Fransiscus Darbes d.æ. – violin, hofviolon. 1749
Nr. 376 Johannes Erasmus Iversen – sa
Nr. 377 Stelzen – sanger.
Nr. 378 Jens Musted – hofsanger
Nr. 379 Guiseppe Sarti– komponist, kapelmester. 1755
Nr. 380 Peter Jacob Palschau – bratsch. 1761
Nr. 381 Detlev Beckstedt – bratsch, hofviolon, leder af orkestret (se side???). 1761
Nr. 382 Hans Hinrich Jacobsen – obo, dansemusikinspecteur, komponist. 1761
Nr. 383  Laurens Morel d.æ. – cello, repetitør. 1762
Nr. 384 Johann Hartmann – violin, koncertmester, komponist, hofviolon. 1762
Nr. 385 Christian Ræhs – violin, leder af mellemaktsmusikken. 1766
Nr. 386 Johan Gottfried Tauer – obo. 1769
Nr. 387 Peter Duwe – fagot. 1770
Nr. 388 Tobias Meyer Sell – fagot. 1770
Nr. 389 Klattenhof – organist, leder af komedieorkestret. 1770
Nr. 390 Hans Hinrich Zielcke– orgel, fløjte, kammermusicus. 1770
Nr. 391 Johan Peter Tüxen – fløjte, obo. 1770
Nr. 392 Christian Hagemann– violin, kammermusicus. 1770
Nr. 393 Johan Julius Semler – violin. 1770
Nr. 394 Nicolai Schmidt – violin,  repetitør. 1770
Nr. 395 Casper Fr. Fischer – violin. 1770
Nr. 396 Conradt Petersen-Lund – violin. 1770
Nr. 397 Johannes Antonius Petrus Paulus Darbes – violin. 1770
Nr. 398 Bischoff – violin. 1770
Nr. 399 August Hönicka – bratsch. 1770
Nr. 400 Johan Philip Degen – cello. 1770
Nr. 401 Gottfried Schreiber – kontrabas. 1770
Nr. 402 August Schreiber  – kontrabas. 1770
Nr. 403 Johan Gottfried Grüner – valdhorn. 1770
Nr. 404 Johan Gottfried Falck– valdhorn. 1770
Nr. 405 Johan Georg Klopfer– violin, balletrepetitør. 1762
Nr. 406 Peder Mandrup Lem– violin, koncertmester, professor. 1771
Nr. 407 Franz Peter Zeyer – leder af 2. violinerne. 1771
Nr. 408 Philip Wenzel – valdhorn. 1771
Nr. 409 Franz Seewald – valdhorn. 1771
Nr. 410 Johan Andreas Kirchhoff – harpe, kgl. kammermusicus. 1772
Nr. 411 Johan Conrad Vieth – bratsch . 1772
Nr. 412 Niels Schiörring – bratsch, cembalist, kgl. kammermusicus. 1773
Nr. 413 Jens Barchager – adjuvant,kontrabas. 1773
 Nr. 414 Lars Madsen Friis – violin, bratsch. 1774
Nr. 415 Hans Henrik Rose – leder af adjuvanterne, bratsch, fløjte. 1775
Nr. 416 Albert Rauch – adjuvant, bratsch, klarinet, engelskhorn. 1775
Nr. 417 Søren Brandt – obo,cello. 1775
Nr. 418 Joseph Rauch – adjuvant, bassethorn, obo, clarinet. 1775
Nr. 419 Johan Henrik Schnabel – fagot, instrumentmager. 1775
Nr. 420 Gottfried Kietz – orgel, akkompagnetør. 1775
Nr. 421 Christian Bentzen – violin. 1776
Nr. 422 Claus Nielsen Schall – violin, komponist, kapelmester. 1779
Nr. 423 Adam Dominick Hahn – valdhorn. 1779
Nr. 424 Johan Frederik Jensen – adjuvant, violin, trompet. 1779
Nr. 425 Hans Rasmussen – violin, adjuvant, hofviolon. 1779
Nr. 426 Israel Gottlieb Wernicke– akkompagnetør, kapelmester. 1781
Nr. 427 Laurens Morel – cello. 1781
Nr. 428 Jörgen Bertelsen – violin, bratsch. 1782
Nr. 429 Jakob Schaltz – bratsch. 1784
Nr. 430 Peder Cramer – violin. 1785
Nr. 431 Christian Traugott Schlick – bratsch. 1785
Nr. 432 Johan Gottlob Naumann – kapelmester. 1785
Nr. 433 Franz Reinert – valdhorn. 1785
Nr. 434 Christian Samuel Barth – obo. 1786
Nr. 435 Johan Henrik Chistian Tiemroth– violin, balletrepetitør. – 1786
Nr. 436 Nicolai Tüxen – elev, violin. 1786
Nr. 437 Jörgen Casper Schindler – elev, violin. 1786
Nr. 438 Johan Heinrich Lorentz– elev, violin, harpe. 1786
Nr. 439 Lars Grönlund – elev, violin. 1786
Nr. 440 Christen Nielsen – adjuvant, violin. 1786
Nr. 441 David Christian Hansen – adjuvant, violin. 1786
Nr. 442 Niels Møller – adjuvant, violin, hofdansemusikinspektør, repetitør. 1786
Nr. 443 Andreas Lund – brastch. 1786
Nr. 444 Johannes Skala – adjuvant, fløjte. 1786
Nr. 445 Adam Heinrich Braune – fagot. 1786
Nr. 446 Thomas Kainka – fagott. 1786
Nr. 447 Gottlob Schicht – adjuvant, fagot, cello, hofviolon 1786
Nr. 448 Peder Schall – elev, cello. 1786
Nr. 449 Johan Gottlieb Meinert – adjuvant, fagot. 1786
Nr. 450 Simon Sikora– adjuvant, fagot. 1786
Nr. 451 Valentin Riedel – adjuvant, valdhorn. 1786
Nr. 452 Procopius Sedlaczek – adjuvant, valdhorn. 1786
Nr. 453 Peter Gjerløv – akkompagnetør. 1786
Nr. 454 Joachim Daniel Preisler  –  akkompagnetør. 1787
Nr. 455 Johan Abraham Peter Schulz – kapelmester, komponist. 1787
Nr. 456 Hardenack Otto Conrad Zinck – akkompagnetør. 1787
Nr. 457 Jacob Sedlaczek – valdhorn, kontrabas. 1787
Nr. 458 Franz Leopold Anton Joseph Keyper – kontrabas. 1788
Nr. 459 Ignatius Kurzweil – adjuvant,obo. 1788
Nr. 460 Carl Wolffgang Fuhrmann – adjuvant, valdhorn. 1788
Nr. 461 Franz Anton Haverius  Zrza, adjuvant, valdhorn. 1788
Nr. 462 Friedrich Philip Carl August Barth – obo. 1789
Nr. 463 Peter Grönfeldt – violin, nodearkivar. 1792
Nr. 464 Johan Peter Thræn – violin. 1792
Nr. 465 Wilhelm Luplau – violin. 1792
Nr. 466 Andreas Schall – violin. 1792
Nr. 467 Johan Christian Jensen – adjuvant, violin, pauker. 1792
Nr. 468 Christian Nyeborg – obo. 1792
Nr. 469 Philip Wachtelbrenner – adjuvant, fløjte, klarinet. 1792
Nr. 470 Friederich Christian Groth – violin. 1793
Nr. 471 Philip Seydler – fløjte. 1794
Nr. 472 Carl Gottfried Donath – fagot. 1795
Nr. 473 Fridrich Ludwig Æmilius Kunzen – kapelmester, komponist. 1795
Nr. 474 Johan Vilhelm Haskere – kontrabas, sanger. 1795
Nr. 475 August Wilhelm Hartmann – violin. 1796
Nr. 476 Johan Bartholomæus Förster – cello. 1796
Nr. 477 Peter Friedrich Nyeborg – fløjte, piccolofløjte. 1796
Nr. 478 Vincents Wannierzowsky – klarinet. 1797
Nr. 479 Abraham de Hoon – cello. 1797
Nr. 480 Friederich Christian Gruner – valdhorn. 1797
Nr. 481 Johan Frederik Rauch – violin. 1797
Nr. 482 Jean abtiste Beatrix – fløjte. 1798
Nr. 483 Johannes Schiörring – bratsch. 1798
Nr. 484 Johan Vilhelm Ludvig Zinck –  akkompagnetør, syngemester. 1798
Nr. 485 Peter Christian Bruun – elev, fløjte. 1799
Nr. 486 Frederik Christian Funck – cello, kammermusicus. 1799
Nr. 487 Carl Henrik Glandenberg – valdhorn. 1800
Nr. 488 Joseph Paul – valdhorn, bratsch. 1800
Nr. 489 Frederik Wulff Carl Petersen – bratsch. 1801
Nr. 490 Carl Gottlob Füssel – klarinet. 1802
Nr. 491 Poul Peter Gehrtz – bratsch. 1802
Nr. 492 Hans Frederik Carlsen – violin. 1802
Nr. 493 Christian Frederik Barth – elev, obo. 1802
Nr. 494 Jean Baptiste Edouard Louis Camille du Puy – violin, sanger, komponist. 1802
Nr. 495 Jens Kragh – klarinet. 1803
Nr. 496 Peter Ferdinand Funck – violin, balletrepetitør, koncertmester. 1803
Nr. 497 Magnus Foght – bratsch. 1803
Nr. 498 Frantz Dominik Junck – harpe. 1804
Nr. 499 Hans Lassen – cello. 1805
Nr. 500 Friederich Ludvig Matthiesen – violin. 1806
Nr. 501 Carl Anton Philip Braun – obo. 1807
Nr. 502 Carl Gottfried Kost – fagot. 1807
Nr. 503 Gottlob Friedrich Kittler – fløjte, syngemester 1807
Nr. 504 Mads Gregers Dam – elev, violin. 1809
Nr. 505 Johan Frederik Köppen –
Nr. 506 Franz Jacob August Keyper – fagot. 1809
Nr. 507 Christian Theodor Bjerregaard – violin. 1810
Nr. 508 Hans Wilhelm Guldbrandsen – violin. 1810
Nr. 509 Friederich Wilhelm Simonsen – violin. 1810
Nr. 510 Heiss – bratsch. 1810
Nr. 511 Hans Lorentz  Johansen – kontrabas. 1810
Nr. 512 Georg Herman Kihl – violin. 1810
Nr. 513 Michael Frederik  Jacobi – bratsch. 1811
Nr. 514 Friedrich Torkildsen Wexschall – violin, repetitør, kapelmester. 1812
Nr. 515 Johan Frederik Blinck – bratsch. 1813
Nr. 516 Johan Carl Friedrich Andersen – valdhorn. 1813
Nr. 517 Caspar Heinrich Bernhard Andersen – valdhorn. 1813
Nr. 518 Peter Christian Petersen – klarinet. 1813
Nr. 519 Georg Frederik Lammi – harpe. 1813
Nr. 520 Lars F. Sahlgren – bratsch, violin. 1815
Nr. 521 Rasmus Brandt – kontrabas. 1816
Nr. 522 Philip Ludvig Keck– obo. 1816
Nr. 523 Bernardus Josephus Lionhardus Dominicus Stephanus Fröhlich – fløjte. 1816
Nr. 524 Carl Ferdinand Mohr – violin. 1817
Nr. 525 Johannes Sikora – fagot. 1817
Nr. 526 Ivar Frederik Bredal – bratsch, korsyngemester. 1817
Nr. 527 Johannes Peter Gylche – kontrabas. 1818
Nr. 528 Johan Traugott Lanzky – fagot. 1818
Nr. 529 Niels Petersen – fløjte. 1818
Nr. 530 Johan Christoffer Daniel Milde – fløjte. 1819
Nr. 531 Niels C. Thorsen – fløjte. 1819
Nr. 532 Samuel Ulrichsen – cello. 1820
Nr. 533 Søren Kjerulff Kuhlau  – cello. 1820
Nr. 534 Johannes Frederik Fröhlich – elev, violin, koncertmester, korsyngemester, nist. 1821
Nr. 535 Johan David Emanuel Noack – kontrabas. 1821
Nr. 536 Johan Ludvig Mohr – elev, violin. 1821
Nr. 537 Georg Andreas Gehrmann – elev, cello. 1823
Nr. 538 Hans Henrik Kock – violin. 1824
Nr. 539 Jens Peter Hansen – violin. 1824
Nr. 540 Peter Madsen – violin. 1824
Nr. 541 Søren Christian Kirchheiner – kontrabas. 1824
Nr. 542 Johan Nicolai Braunstein – klarinet. 1824
Nr. 543 Wilhelm Edvard Carlsen – elev, harpe. 1825
Nr. 544 Frederik Christian Drewes – valdhorn. 1826
Nr. 545 Ludvig Ferdinand Weyle – kontrabas. 1826
Nr. 546 Christian Frederik Kretzmer – obo. 1826
Nr. 547 Theodor Julius Hornbeck – elev, klarinet. 1826
Nr. 548 Carl Theodor Fürste – cello. 1827
Nr. 549 Rudolf Meyer – violin. 1828
Nr. 550 Julius Claudius Schall – violin. 1828
Nr. 551 Simon Holger Paulli – violin, koncertmester, kapelmester, komponist. 1828
Nr. 552 Henrik Rung – kontrabas, syngemester, komponist. 1828
Nr. 553 Carl Julius Thræn – fløjte. 1828
Nr. 554 Peter Christian Crusell Petersen – klarinet. 1829
Nr. 555 Francois Theodor Dipo – valdhorn. 1832
Nr. 556 Carl Frederik Jæhnigen – elev, valdhorn. 1832
Nr. 557 Christopher Knudsen Mozart Petersen – klarinet. 1832
Nr. 558 Edvard Ludolf August Sveistrup – violin. 1834
Nr. 559 Hans Sophus Simonsen – bratsch. 1834
Nr. 560 Carl August Hansen – cello. 1834
Nr. 561 Niels Wilhelm Gade – elev, violin, kapelmester, komponist. 1834
Nr. 562 Julius Wilhelm Emil Rauch – violin. 1835
Nr. 563 Peter Henrik Nielsen Möller – elev, bratsch. 1835
Nr. 564 Eduard Berendt Möller – kontrabas. 1835
Nr. 565 Ferdinand Peter Theodor Rauch – cello. 1835
Nr. 566 Carl Adolf Helsted – fløjte, kapelmester,, syngemester . 1837
Nr. 567 Laurentius Lassen – klarinet, basklarinet. 1837
Nr. 568 David Wilhelm Noack – klarinet. 1837
Nr. 569 Johannes Frederik Bernhard Schram – violin. 1838
Nr. 570 Edvard Mads Ebbe Helsted – violin, koncertmester, kapelmester. 1838
Nr. 571 Franz  Joseph Glæser – kapelmester, komponist. 1842
Nr. 572 Conrad Ludvig Keck – obo. 1842
Nr. 573 Alexander Eugenius Andersen – valdhorn. 1842
Nr. 574 Jørgen Carl Marius Petersen – fløjte. 1842
Nr. 575 Peter Sommer – kontrabas. 1843
Nr. 576 Johan Julius Franz Blauhut – kontrabas. 1843
Nr. 577 Carl Jens Nicolai Nielsen – obo. 1844
Nr. 578 Johan Frederik Fuchs – klarinet. 1845
Nr. 579 Christian Ludvig Adolph Schiemann – obo. 1845
Nr. 580 Julius Semler – violin. 1846
Nr. 581 Vilhelm Carl Bernhard Schneider – valdhorn. 1847
Nr. 582 Vilhelm Christian Holm – bratsch, repetitør, komponist. 1847
Nr. 583 Knud L. Zeuthen – fagot. 1847
Nr. 584 Johan Carl Ludvig Stockmarr – klarinet. 1847
Nr. 585 Carl Theodor Benthien – violin. 1847
Nr. 586 August Julius Sahlgreen – cello. 1848
Nr. 587 Ludvig Hans Peter Cortzen – bratsch. 1848
Nr. 588 Christian Andreas Iversen – obo. 1850
Nr. 589 Johan Wilhelm C. Engelhardt – basbasun. 1850
Nr. 590 Niels Rudolph Nielsen – tenorbasun. 1851
Nr. 591 Peter Johan Frederik Kruse – trompet. 1851
Nr. 592 Valdemar Johannes Ludvig Schjött – fløjte. 1852
Nr. 593 Lauritz Vilhelm Th. Carlsen – violin. 1852
Nr. 594 Lorentz Petersen – bratsch. 1852
Nr. 595 C. N. Lundgreen – violin. 1853
Nr. 596 Johannes C. V. Petersen – valdhorn. 1854
Nr. 597 Eduard Wilhelm Jorck – altbasun. 1855
Nr. 598 Eduard Nielsen – violin. 1856
Nr. 599 Christian Holm – cello. 1857
Nr. 600 Georg Albert Sophus Petersen – cello. 1858
Nr. 601 Eduard Sophus Møller – violin. 1858
Nr. 602 Christian Frederik  Schiørring –  bratsch, violin, koncertmester, kammermu 1858
Nr. 603 Fr. Chr. Valdemar Storm – bratsch. 1858
Nr. 604 Theodor Kempf – fagot. 1859
Nr. 605 Vilhelm Christian Andersen – fagot. 1859
Nr. 606 Fr. Vilhelm Olavsen – violin. 1861
Nr. 607 Ferdinand Tycho Nicolai Stockmarr – violin. 1861
Nr. 608 Lars Valdemar Tofte – violin, koncertmester. 1861
Nr. 609 Fritz Albert Christian Rüdinger – cello. 1863
Nr. 610 Franz Neruda  – cello. 1864
Nr. 611 J. C. Petersen – violin. 1864
Nr. 612 Carl S. V. Wiwel – valdhorn. 1864
Nr. 613 Axel Valdemar Lanzky – kontrabas. 1864
Nr. 614 Peter Johan V. Petersen – trompet. 1866
Nr. 615 Otto Julius E. Bendix – obo. 1867
Nr. 616 Gustav Adolph P. Lembcke – violin, syngemester og kammermusicus. 1867
Nr. 617 Anton Svendsen – violin, koncertmester. 1868
Nr. 618 Joachim Andersen – fløjte, dirigent. 1868
Nr. 619 Oscar Hyllested – violin. 1869
Nr. 620 Frederik V. Drewes – valdhorn. 1870
Nr. 621 Fritz Bendix – cello, kapelregissør. 1871
Nr. 622 Peter Herman Andersen – fagot. 1871
Nr. 623 Axel E. Guldbrandsen – fagot. 1871
Nr. 624 Christian Frederik Hilmer – violin, koncertmester. 1872
Nr. 625 Frederik Wilhelm August  Møller – tuba. 1872
Nr. 626 Jørgen Mathiasen – klarinet. 1873
Nr. 627 Alfred Theodor N. Hyllested – valdhorn. 1874
Nr. 628 Emil Sanne – klarinet. 1874
Nr. 629 August Blauhut – kontrabas. 1874
Nr. 630 Victor Julian Lanzky – pauker. 1874
Nr. 631 Carl Hermann Dehn – kontrabas. 1875
Nr. 632 Christian Ferdinand Petersen – bratsch. 1877
Nr. 633 Johan Wallbom  Amberg – violin. 1877
Nr. 634 Robert Hansen – violoncel. 1877
Nr. 635 Maximilius Høyberg – valdhorn. 1877
Nr. 636 Viggo Alfred Andersen – fløjte. 1878
Nr. 637 Ludvig Holm – violin, koncertmester. 1878
Nr. 638 Olivo Vilhelm Eduard Oscar Krause – obo, kammermusicus. 1880
Nr. 639 Valdemar Jespersen – basbasun. 1882
Nr. 640 Johan Svendsen – dirigent, 1. kapelmester, komponist. 1882
Nr. 641 Jens Peter Mikkelsen – valdhorn. 1883
Nr. 642 Frederik Rung, dirigent, 2. kapelmester – 1883
Nr. 643 Thorvald Hansen – trompet. 1884
Nr. 644 Ludvig Hegener – kontrabas. 1884
Nr. 645 Julius Ferdinand Berg – violin. 1884
Nr. 646 Carl Jensen – violin, kapelregissør. 1884
Nr. 647 Axel Wilhelm Gade – violin, koncertmester, kammermusicus. 1884
Nr. 648 August Petersen – tenorbasun. 1884
Nr. 649 Peter Waldemar Allert – kontrabas. 1885
Nr. 650 Edvard August Wilhelm  Michelsen – trompet. 1885
Nr. 651 Daniel Hannemann – bratsch. 1885
Nr. 652 Carl Skjerne – klarinet. 1885
Nr. 653 Agnes Dahl – harpe. 1886
Nr. 654 Poul Osvald Poulsen – bratsch. 1886
Nr. 655 Bernhard Rosenbaum – bratsch. 1886
Nr. 656 Harald W. Jensen – fløjte. 1888
Nr. 657 Carl Nielsen – violin, dirigent,  komponist. 1889
Nr. 658 Holger Møller – violin. 1889
Nr. 659 Kristian Sandby – bratsch. 1889
Nr. 660 August Petersen jr.– tuba. 1889
Nr. 661 Peter Brøndum – obo. 1890
Nr. 662 Peter Evald Hinnerup Storm – fløjte. 1890
Nr. 663 Frederik Ovidius  Hansen – cello. 1891
Nr. 664 Adolph Levin –tenorbasun. 1892
Nr. 665 Fini Henriques – bratsch, violin, komponist, kammermusicus. 1892
Nr. 666 Ernst Høeberg – cello, koncertmester, kammermusicus – 1892
Nr. 667 Søren Christensen – valdhorn. 1892
Nr. 668 Peter Mollerup – fløjte. 1893
Nr. 669 Johannes Schiörring – violin, koncertmester. 1893
Nr. 670 Otto Allin – pauker. 1893
Nr. 671 Julius Borup – violin. 1893
Nr. 672 Peter Julius Robertson – valdhorn. 1894
Nr. 673 Knud Lassen – fagot. 1894
Nr. 674 Anton Bloch – bratsch, ophavsmanden til nummereringen af kapellets medlem
Nr. 675 Heinrich Carl Petersen – obo, engelskhorn. 1895
Nr. 676 Frederik Marke – violin. 1896
Nr. 677 Albert  Jacob Sørensen – klarinet. 1896
Nr. 678 Axel Thorvald Julius Hartmann – janitschar, pauker. 1896
Nr. 679 Georg Ferdinand Allin  – janitschar, pauker. 1896
Nr. 680 Carl H. Nielsen – janitschar, pauker. 1896
Nr. 681 Emil Bruun – cello. 1896
Nr. 682 Georg Høeberg – violin, komponist, dirigent, kapelmester 1897
Nr. 683 Leonhardt Emil Lottenburger – fløjte. 1898
Nr. 684 Peter Eiler-Jensen – cello. 1898
Nr. 685 Carl Thoretius Martinus Christensen – tenorbasun. 1899
Nr. 686 Hans Carlsen – tuba. 1899
Nr. 687 Axel Granjean – korsyngemester, dirigent. 1899
Nr. 688 Sophus Andersen – violin. 1900
Nr. 689 William Andersen – violin. 1900
Nr. 690 Julius Thornberg – violin. 1901
Nr. 691 Louis Hegner – kontrabas. 1902
Nr. 692 Oskar Ove Christian Schmidt – bratsch, violin 1903
Nr. 693 Vilhelm Axel Robert Bartholdy – bratsch, violin. 1905
Nr. 694 Anton Hansen – tenorbasun. 1905
Nr. 695 August A. Gjørling – violin. 1905
Nr. 696 Olaf Bjørvig – violin. 1906
Nr. 697 Louis Jensen – cello. 1906
Nr. 698 Edvard Peter Nielsen – fagot. 1906
Nr. 699 Louis Johannes Frederik Witzansky – bratsch. 1906
Nr. 700 Siegfried Salomon – cello,, komponist. 1907
Nr. 701 Johan Victor Hansen – kontrabas. 1907
Nr. 702 Valborg Poulsen – harpe. 1908
Nr. 703 Vilhelm Poulsen – valdhorn. 1908
Nr. 704 Niels Alfred Rasmussen – valdhorn. 1908
Nr. 705 Søren Lauritz Sørensen – trompet. 1908
Nr. 706 Aage Oxenvad – klarinet – 1909
Nr. 707 Otto Friis-Petersen – fløjte. 1910
Nr. 708 Peder Møller – violin, kammermusicus. 1910
Nr. 709 Carl Fr. Poulsen – tenorbasun. 1912
Nr. 710 Holger  Prehn – cello. 1912
Nr. 711 Johannes B. Svendsen – violin. 1912
Nr. 712 Valdemar A. Buschard – violin. 1912
Nr. 713 Georg Aarskov – violin. 1913
Nr. 714 Martin Sørensen – valdhorn. 1913
Nr. 715 Peder Lynged – violin, koncertmester. 1914
Nr. 716 Thorvald Nielsen – violin. 1914
Nr. 717 Ingolf Arcadius Warner – trompet. 1915
Nr. 718 Victor Gandrup – bratsch, violin. 1916
Nr. 719 Hans Sørensen – valdhorn. 1916
Nr. 720 Johannes Zacharias Bruce – obo. 1916
Nr. 721 Peter Holm Andersen – kontrabas. 1916
Nr. 722 Johan Henriques – violin. 1916
Nr. 723 Georg Mortensen – bratsch. 1916
Nr. 724 Carlos Rosin Espersen – fagot. 1917
Nr. 725 Johannes Lohmann – valdhorn. 1918
Nr. 726 Ferdinand Hemme – korsyngemester, dirigent ved balletten og skuespillet. 1918
Nr. 727 Louis Oscar Hegner – kontrabas. 1919
Nr. 728 Lauritz Carl W. Lorentzen – trompet. 1919
Nr. 729 Axel Jørgensen – bratsch, komponist. 1919
Nr. 730 Vilhelm  Aarkrogh – tenorbasun. 1920
Nr. 731 Knud Petersen – violin. 1921
Nr. 732 Carl Severin  Jørgensen- Jensen – tuba. 1921
Nr. 733 Henry Holst – violin. 1922
Nr. 734 Magnus Nielsen – valdhorn. 1922
Nr. 735 Hans Erik Hass  – valdhorn. 1922
Nr. 736 Julius Thomsen – klarinet. 1922
Nr. 737 Johan Hye-Knudsen – cello, kgl. kapelmester 1922
Nr. 738 Erling Bloch – violin. 1923
Nr. 739 Hans Kassow – violin. 1923
Nr. 740 Svend Christian Felumb – obo, dirigent. 1924
Nr. 741 Gerhard Rafn – violin. 1924
Nr. 742 Thomas Larsen – fagot. 1926
Nr. 743 Gunna Breuning-Storm – violin, kgl. hofviolinistinde. 1926
Nr. 744 Fritz Dietzmann – cello, koncertmester. 1926
Nr. 745 Torben Anton Svendsen – cello, operachef. 1926
Nr. 746 Holger Gilbert Jespersen – fløjte. 1927
Nr. 747 Alfred Danielsen – pauker. 1929
Nr. 748 Adda Charlotte Louise Varnung – bratsch. 1929
Nr. 749 Carlo Andersen – violin, koncertmester. 1930
Nr. 750 Georg Emilius Hansen – slagtøj. 1930
Nr. 751 Victor Schiøler – operaleder, kapelmester. 1930
Nr. 752 Egisto Tango – kapelmester. 1931
Nr. 753 Georg Madsen – klarinet. 1932
Nr. 754 Ludvig Gunder – bratsch. 1933
Nr. 755 Julius Koppel – violin, koncertmester. 1935
Nr. 756 Kirstein Christensen – tuba. 1936
Nr. 757 Erik Fritzner – trompet. 1936
Nr. 757A Kaj S. Polycarp Andersen – violin 1936
Nr. 758 Else Marie Bruun – violin. 1936
Nr. 758A Charles Senderowitz – violin 1936
Nr. 759 Helmer Mehlsen – obo. 1937
Nr. 760 Thorkild Hansen – bas. 1937
Nr. 761 Palmer Traulsen – tenorbasun. 1937
Nr. 762 Hans Fulling – slagtøj. 1937
Nr. 763 Kjell Roikjer – fagot, komponist. 1938
Nr. 764 Hans Chr. Sørensen – slagtøj. 1938
Nr. 765 Niels Simon Christiansen –  violin, koncertmester. 1939
Nr. 766 William Svendborg – kontrabas. 1939
Nr. 766A A Otto Lützhøft – cello. 1940
Nr. 767 Andreas Thyregod – violin. 1941
Nr. 768 Henrik Sachsenskjold – violin. 1942
Nr. 769 Palle Nehammer – klarinet. 1942
Nr. 770 Gunnar Landsy – valdhorn. 1942
Nr. 771 Georg Wilkenschildt – tenorbasun, komponist. 1943
Nr. 772 Kai Køge Pedersen – kontrabas. 1943
Nr. 773 Evald Andersen – fløjte. 1943
Nr. 774 Kurt Pedersen – trompet. 1943
Nr. 775 Knud Sørensen – valdhorn. 1944
Nr. 776 Erik Thomsen – fløjte. 1944
Nr. 777 Milton Seibæk . violin. 1944
Nr. 778 Vilhelm Lansky- Otto – valdhorn. 1945
Nr. 779 Mogens Heimann – violin. 1945
Nr. 780 Mogens Steen Andreasen – obo. 1946
Nr. 781 Stig Heinesen – klarinet. 1946
Nr. 782 Erwin Jacobsen – obo. 1946
Nr. 783 Aage Bredahl – fagot. 1946
Nr. 784 Johan Poulsen – kontrabas. 1946
Nr. 785 Børge Hansen – cello. 1946
Nr. 786 Poul Erhardt Christensen – bratsch. 1946
Nr. 787 Hilmer Nielsen – klarinet. 1946
Nr. 788 Edvard Larsen – trompet. 1946
Nr. 789 Carl Fries – basbasun. 1946
Nr. 790 Kaj Laursen – violin. 1947
Nr. 791 Preben Rasmussen – fløjte, piccolofløjte. 1947
Nr. 792 Tove Lyppert – harpe. 1947
Nr. 793 Aage Fredberg Knudsen – violin. 1947
Nr. 794 Gunnar Sigerstrøm – bratsch. 1947
Nr. 795 John Vestergaard – obo. 1947
Nr. 796 Severin Ahlquist – valdhorn. 1948
Nr. 797 Grete Jespersen – cello. 1949
Nr. 798 Jørgen Danielsen – pauker. 1949
Nr. 799 Knud Aage Larsen – bratsch. 1949
Nr. 800 Hans Emil Sørensen – valdhorn. 1950
Nr. 801 Eyvind Sand Kjeldsen – violin, koncertmester. 1950
Nr. 802 ohn Søderberg – trompet. 1952
Nr. 803 Knud Olsen – valdhorn. 1952
Nr. 804 Bjarne Lüders – valdhorn. 1952
Nr. 805 Arne Ryming – pauker. 1952
Nr. 806 Tutter Givskov – violin. 1954
Nr. 807 Bela Detrekøy – violin. 1954
Nr. 808 Asger Fredericia – tuba. 1954
Nr. 809 Børge Sigersmark – trompet. 1954
Nr. 810 Jarl Hansen – cello. 1954
Nr. 811 Svend Rasmussen – tenorbasun. 1954
Nr. 812 MogensLüdolph – violin. 1954
Nr. 813 Jørn Nilsson – fagot. 1954
Nr. 814 Mogens Durholm – violin, koncertmester. 1955
Nr. 815 Per Nørlund – klarinet. 1955
Nr. 816 Eyvind Gerhard Rafn – fløjte. 1956
Nr. 817 Arne Møller – klarinet. 1956
Nr. 818 Arne Svendsen – violin. 1956
Nr. 819 Flemming Christensen – bratsch. 1957
Nr. 820 Erling Kabel – violin. 1957
Nr. 821 Anne Brugmann – violin. 1957
Nr. 822 Pierre René Honnens – cello. 1957
Nr. 823 Birthe Espensen – harpe. 1957
Nr. 824 Mogens Bruun – violin, bratsch. 1957
Nr. 825 Irma Aamann – harpe. 1957
Nr. 826 Aage Berthelsen – violin. 1957
Nr. 827 Børge Madsen – violin. 1957
Nr. 828 Nina Bentzen – violin. 1957
Nr. 829 Per Lüdolph – violin. 1957
Nr. 830 Axel Jacobsen – kontrabas. 1957
Nr. 831 Otto Bidstrup – fagot. 1957
Nr. 832 Lis Fagerlund – violin. 1957
Nr. 833 Hans Nielsen – violin. 1957
Nr. 834 John Aamann – obo, engelskhorn. 1957
Nr. 835 Asger Lund Christiansen. 1957
Nr. 836 Poul Andersen – fagot. 1957
Nr. 837 Verner Nicolet – fløjte. 1958
Nr. 838 Lars Geisler – cello. 1958
Nr. 839 Thorkild Roland Poulsen  – cello. 1959
Nr. 840 Per Walther – bratsch, violin. 1961
Nr. 841 Verner Allingham – bratsch. 1961
Nr. 842 Mads Vestergaard – violin. 1961
Nr. 843 Bjørn Fosdal – valdhorn. 1961
Nr. 844 Torben Friisholm – valdhorn. 1961
Nr. 845 Knud Hovaldt – trompet. 1961
Nr. 846 Kurt Petersen – trompet. 1961
Nr. 847 Dan Jacobsen – kontrabas. 1961
Nr. 848 Ove Holm Larsen – tenorbasun. 1961
Nr. 849 Kai Borup Frederiksen – klarinet. 1961
Nr. 850 Ove Winther – cello. 1961
Nr. 851 Bent Lylloff – slagtøj. 1961
Nr. 852 Svend Aage Jensen – bratsch. 1961
Nr. 853 Bjarne Boje Rasmussen – bratsch. 1961
Nr. 854 Georg Svendsen Andersen – bratsch. 1962
Nr. 855 Henrik Krarup – violin, bratsch. 1962
Nr. 856 Palle Heichelmann – violin. 1962
Nr. 857 Erik Kristiansen – valdhorn. 1963
Nr. 858 Per Mendel Stern – violin. 1963
Nr. 859 Erik Vedel Petersen. 1963
Nr. 860 Marie Louise Garde – violin. 1964
Nr. 861 Tage Olsen – bratsch. 1965
Nr. 862 Troels Svendsen – violin. 1966
Nr. 863 Inger Fredericia – violin. 1966
Nr. 864 Ole Andersen – trompet. 1966
Nr. 865 Claus Jensen – slagtøj. 1967
Nr. 866 Michael Malmgren – violin. 1967
Nr. 867 Eric Schmidt – kontrabas. 1967
Nr. 868 Lars Holm Johansen – cello. 1968
Nr. 869 Robert Ertmann Larsen – trompet. 1968
Nr. 870 Søren Emtoft – trompet. 1968
Nr. 871 Ole Pedersen – slagtøj. 1969
Nr. 872 Milan Vitek – violin. 1969
Nr. 873 Søren Kaas Claesson – violin. 1969
Nr. 874 Poul Erik Vilsbæk – valdhorn. 1970
Nr. 875 Ivar Olsen – valdhorn. 1970
Nr. 876 Svend Aage Mott – trompet. 1970
Nr. 877 Georg Thyge Pedersen – cello. 1970
Nr. 878 Carsten Rasmussen – cello. 1970
Nr. 879 Ivo Kreici – violin. 1970
Nr. 880 Ib Hermann – cello. 1971
Nr. 881 Jens Tofte Hansen – fagot. 1971
Nr. 882 Mogens Eddie Mogensen – fagot. 1971
Nr. 883 Ejvind Frantzen – valdhorn. 1971
Nr. 884 Jørgen  Jensen – valdhorn. 1971
Nr. 885 Anika Telmanyi – violin. 1971
Nr. 886 Per Bokelund – violin 1971
Nr. 887 Lars Malther – kontrabas. 1972
Nr. 888 Ketil Christensen – trompet. 1972
Nr. 889 Johnny Sølvberg – kontrabas. 1972
Nr. 890 Bjarne Rosenkilde Nielsen – kontrabas. 1972
Nr. 891 Ilia Bilet – violin. 1972
Nr. 892 Jerry Schostack – violin. 1973
Nr. 893 Peter Jacobsen – fagot. 1973
Nr. 894 Luba Bokk – harpe.– 1973
Nr. 895 Robert Virovai – violin, koncertmester. 1974
Nr. 896 Mogens Andresen – basbasun, komponist. 1974
Nr. 897 Henrik Svitzer – fløjte. 1975
Nr. 898 Svend Kragelund Jensen – valdhorn. 1975
Nr. 899 Carsten Svanberg – tenorbasun. 1975
Nr. 900 Ole Henrik Dahl – obo. 1976
Nr. 901 Morten Zeuthen – cello. 1976
Nr. 902 Keld Jørgensen – tenorbasun. 1976
Nr. 903 Elisabeth Kloster – bratsch. 1976
Nr. 904 Anders Øberg – cello. 1977
Nr. 905 Kim Sjøgren – violin, koncertmester. 1977
Nr. 906 Lennart Gruvstedt – slagtøj. 1977
Nr. 907 Gert Mortensen – slagtøj. 1977
Nr. 908 Tore Othmar Poulsen – klarinet. 1978
Nr. 909 Jørgen Buhl Pedersen – bratsch. 1979
Nr. 910 Michael Kramer – violin. 1979
Nr. 911 Ingemar Brantelid – cello. 1979
Nr. 912 Eirik Birkeland – fagot. 1980
Nr. 913 Elisabeth Zeuthen Schneider – violin. 1980
Nr. 914 Johannes Eskær – bratsch. 1980
Nr. 915 Arkadi Servetnik – violin. 1980
Nr. 916 Lars Clemmensen – kontrabas. 1980
Nr. 917 Klaus Frederiksen – fagot. 1981
Nr. 918 Anders Grøn – cello. 1981
Nr. 919 Torbjörn Kroon – tenorbasun. 1981
Nr. 920 Arne Balk Møller – violin. 1981
Nr. 921 Per Olsson – bratsch. 1981
Nr. 922 Søren Monrad – pauker. 1982
Nr. 923 Simon Eames – obo. 1982
Nr. 924 Anders Fog-Nielsen – violin. 1982
Nr. 925 Håkan Sjönnemo – violin. 1982
Nr. 926 Lee Morgan – klarinet. 1982
Nr. 927 Susan Døi Kristensen – fløjte. 1982
Nr. 928 Bjarne Nielsen – trompet. 1982
Nr. 929 Blindt nummer
Nr. 930 Per Jensen – slagtøj. 1982
Nr. 931 Ove Vedsten Larsen – violin. 1983
Nr. 932 Ane Marie Øberg – violin. 1983
Nr. 933 Søren Birkelund – klarinet. 1983
Nr. 934 Henrik Brendstrup – cello. 1983
Nr. 935 Kenneth McFarlan – violin. 1983
Nr. 936 Karsten Dalsgaard Madsen – violin. 1984
Nr. 937 Sune Ranmo – bratsch. 1984
Nr. 938 Claus Myrup – bratsch. 1984
Nr. 939 Tomas Kvæde – bratsch. 1984
Nr. 940 Ola Nilsson – valdhorn. 1985
Nr. 941 Mette Hanskov – kontrabas. 1985
Nr. 942 Jan Mortensen – tenorbasun, basbasun. 1986
Nr. 943 Jens-Christoph Lemke – fagot. 1986
Nr. 944 Renata Vilimova – harpe. 1986
Nr. 945 Henrik Goldschmidt – obo. 1986
Nr. 946 John Kruse – klarinet. 1987
Nr. 947 Kristine Algot  – violin. 1987
Nr. 948 Hans Nygaard – cello. 1987
Nr. 949 Klas Sjöblom – obo. 1987
Nr. 950 Anne Egendal – violin. 1988
Nr. 951 Tanja Birkelund – violin. 1989
Nr. 952 Gert-Inge Andersson – bratsch. 1989
Nr. 953 Lars Holmgaard – tuba. 1989
Nr. 954 Astrid Christensen – bratsch. 1989
Nr. 955 Per Lund Madsen – violin. 1990
Nr. 956 Lars Haugaard – tenorbasun, basbasun. 1990
Nr. 957 Max Artved – obo. 1990
Nr. 958 Kristoffer Lund Madsen – violin. 1990
Nr. 959 Thomas Søndergaard – pauker. 1991
Nr. 960 Grit Dirckink-Holmfeld Westi – violin. 1992
Nr. 961 Søren Elbæk – violin, koncertmester. 1992
Nr. 962 Lars Bjørnkær – violin, koncertmester. 1992
Nr. 963 Joakim Dam Thomsen – obo. 1992
Nr. 964 Niels Vind – trompet. 1992
Nr. 965 Brian Bindner – tenorbasun. 1992
Nr. 966 Øssur Bæk – violin. 1993
Nr. 967 Allan Bendsen – valdhorn. 1993
Nr. 968 Anna Gwozdz – violin. 1993
Nr. 969 Vladimir Landa – violin. 1993
Nr. 970 Eva Østergaard – fløjte. 1994
Nr. 971 Eero Voitk – cello. 1994
Nr. 972 Jon Gjesme – violin, koncertmester. 1994
Nr. 973 Kristian Nørby – cello. 1994
Nr. 974 Clas Göran Sjöberg – violin. 1994
Nr. 975 Inge Husted Andersen – violin. 1995
Nr. 976 Rikke Yde – violin. 1995
Nr. 977 Flemming Andersen – violin. 1995
Nr. 978 Tobias Durholm – violin, koncertmester. 1995
Nr. 979 Sven Buller – obo. 1995
Nr. 980 Martin Stanzeleit – cello. 1995
Nr. 981 Nikolaj von Scholten – fløjte. 1995
Nr. 982 Bertil Andersson – klarinet. 1996
Nr. 983 Sara Wallevik – violin. 1996
Nr. 984 Tina Træholt – violin. 1996
Nr. 985 Per Morten Bye – trompet. 1996
Nr. 986 Radi Radev – obo. 1996
Nr. 987 Jacob Dam Fredens – fagot. 1996
Nr. 988 Lotte Wallevik – bratsch. 1996
Nr. 989 Charlotte Rafn – violin. 1996
Nr. 990 Anne Lindeskov – bratsch. 1997
Nr. 991 Iben Teilmann – bratsch. 1997
Nr. 992 Anna Ling Dell – valdhorn. 1997
Nr. 993 Lasse Mauritzen – valdhorn. 1997
Nr. 994 Mads Drewsen – slagtøj. 1998
Nr. 995 Louise Bebber – violin. 1998
Nr. 996 Pall Solstein – valdhorn. 1998
Nr. 997 Anna Dina Schick – fløjte. 1998
Nr. 998 Alina Kommissarova – violin. 1999
Nr. 999 Michala Kisselhegn – violin. 1999
Nr. 1000 Jørgen Bracht Nielsen – fagot. 1999
Nr. 1001 Cathrine Beynon – harpe. 1999
Nr. 1002 Eugene Hye-Knudsen – cello. 1999
Nr. 1003 Bjørn Janke – kontrabas. 1999
Nr. 1004 Anton Lasine – violin. 2000
Nr. 1005 Nina Reintoft – cello. 2000
Nr. 1006 Russel Itani – fløjte. 2000
Nr. 1007 Henrik Skotte Larsen – obo. 2000
Nr. 1008 Mikkel Futtrup – violin, koncertmester. 2001
Nr. 1009 Emilie Eskær – cello. 2001
Nr. 1010 Jeppe Mørch Sørensen – kontrabas. 2001
Nr. 1011 Patrick Raab – pauker. 2001
Nr. 1012 Anette Muschter – cello. 2001
Nr. 1013 Adam Simonsen – klarinet. 2001
Nr. 1014 Yonas Ben-Hamadou – kontrabas. 2002
Nr. 1015 Linda Aburto Hernandez – violin. 2002
Nr. 1016 Maria Klingsholm – violin. 2002
Nr. 1017 Uno Hidakazu – bratsch. 2002
Nr. 1018 Stine Hasbirk – bratsch. 2003
Nr. 1019 Kim Bak Dinitzen  – cello. 2003
Nr. 1020 Nina Schlemm – harpe. 2003
Nr. 1021 Marcus Wall – slagtøj. 2003
Nr. 1022 Anna Zelianodjevo – violin. 2003
Nr. 1023 Soo-Kyung Hong – cello. 2003
Nr. 1024 Signe Ane Andersen – violin. 2004
Nr. 1025 Leif  Jensen – kontrabas. 2004
Nr. 1026 Tobias Björs – tenorbasun, basbasun 2004
Nr. 1027 Vanessa Blander Hedegaard – violin. 2004
Nr. 1028 Helena Højgaard Nielsen – violin. 2004
Nr. 1029 Patrick Mårtensson – violin. 2004
Nr. 1030 Robert Grondzel – kontrabas. 2005
Nr. 1031 Juliane von Hahn – cello. 2005
Nr. 1032 Elen Lura Haakensen – cello. 2005
Nr. 1033 Therese Aastrand Radev – cello. 2005
Nr. 1034 Karsten Heins – kontrabas. 2005
Nr. 1035 Nanna Rasmussen – bratsch. 2005
Nr. 1036 Henrik Malmgren – slagtøj. 2005
Nr. 1037 Angelika Wagner – harpe. 2006
Nr. 1038 Vlado Zlato – kontrabas. 2006
Nr. 1039 Nikolaj Viltoft – trompet. 2006
Nr. 1040 Marie Holtzegel – fløjte. 2006
Nr. 1041 Pelle Gravers Nielsen – obo. 2006
Nr. 1042 Mathias Friis-Hansen – slagtøj. 2007
Nr. 1043 Rixon Thomas – obo. 2007
Nr. 1044 Patricia Mia Andersen – violin. 2008
Nr. 1045 Jens Balslev – bratsch. 2008
Nr. 1046 Alexander Øllgaard – bratsch. 2008
Nr. 1047 Kasper Thaarup – tenorbasun. 2008
Nr. 1048 Inkeri Vänskä – violin. 2008
Nr. 1049 Jonas Wiik – trompet. 2008
Nr. 1050 Henrik Thrane – pauker. 2009
Nr. 1051 Ida Speyer Grøn – bratsch. 2009
Nr. 1052 Lars Husum – trompet. 2009
Nr. 1052 A Johannes Undisz – valdhorn. 2009
Nr. 1053 Gustav Carlsson – valdhorn. 2010
Nr. 1054 Meherban Gillet – kontrabas. 2010
Nr. 1055 Ramsey Harvard – kontrabas. 2010
Nr. 1056 Laszlo Molnar – trompet. 2010
Nr. 1057 Sabine Weinschenk – fagot. 2010
Nr. 1058 Blindt nummer
Nr. 1059 Nicholas Franco – kontrabas 2011
Nr. 1060 Claudio Flückiger – valdhorn 2011
Nr. 1061 Magnus Koch Jensen – fagot. 2012
Nr. 1062 Brit Halvorsen – fløjte 2013
Nr. 1063 Ana Naranjo – piccolofløjte 2014
Nr. 1064 Joel Laakso – cello 2014
Nr. 1065 Therese Andersen – violin 2015
Nr. 1066 Juliana Koch – obo 2016
Nr 1067 Jeppe Lindberg Nielsen – trompet 2016